Anasayfa Gülşehir Linkler Videolar Lakaplar Gül FM Kapadokya Tv Sitene Ekle İletişim Giriş

SON HABERLER

Nöberçi Eczane

Huzur  11 KASIM
Apaydın 12 KASIM
Parlak 13 KASIM
Meltem 14 KASIM
Meltem 15 KASIM

Süper Teklif

Nevşehir Örnekevler İlköğretim Okulu Beyaz Bayrak aldı

Tuncay Yıldırıcı

20.Ekim.2009, 19:53

Tuncay Yıldırıcı

Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından, okulların temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi amacıyla yürütülen proje çerçevesinde, temizlik açısından 100 üzerinden 90 alan ilköğretim okullarına beyaz bayrak verilmektedir.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, toplum sağlığını koruma ve geliştirme, yaşam kalitesini yükseltme, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmenin, kamu kurum ve kuruluşlarının asli görevleri arasında olduğu vurgulanmıştır. Umumi Hıfzısıhha Kanunu gereği toplum sağlığını koruma ve geliştirmenin bakanlığı asli görevlerinden olduğunu kaydeden yetkililer, bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliğine gidilerek, ilköğretim okullarının belli kriterler esas alınarak denetlenmesinin öngörüldüğünü kaydetmişlerdir.

Proje kapsamında, çocukların ruh ve beden sağlığının korunması amacıyla ilköğretim okullarına yönelik hijyen kurallarının belirleneceği ''Okul Sağlığı Denetleme Formu'' hazırlanmıştır.

Buna göre, okul içi ve çevresi, idari birim, öğretmen odası, kütüphane, ısıtma durumu, spor ve tiyatro salonu, atölyeler, laboratuarlar, revir, kantin, tuvaletler ve içme suları göz önüne alınarak 100 puan üzerinden bir değerlendirme yapılmaktadır.

Bu çerçevede iki Bakanlığın yetkililerince denetlenen okullarda, yapılan değerlendirme sonucunda 90 ve üzerinde puan alan okullara, sağlık ve temizliği simgeleyen beyaz bayrak ve sertifika verilecek. Bu belge 2 yıl süreyle geçerliliğini olacak, kontroller de bu süre içinde devam edecektir.

   Örnekevler İlköğretim Okulunda yapılan Törene katılan İlköğretim Müfettişler başkanı RAHMİ ARITÜRK ;Okul personeli  ve emeği geçen herkese teşekkür ederek,her okulumuzun bu standartları yakalaması gerektiğini belirtti.

Bu haber 654 defa okunmuştur.

Facebook      Twitter  Google       
Ders Basarisizligi27.Ekim.2009

Kimler Online

   Ziyaretçilerimiz

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Foto Zafer

Gül FM

Gazetemizi Okuyun


Tüm Hakları Gülşehir Haber Expres'e Aittir.

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi